Online Dersler Sayfamıza Hoşgeldiniz!
AllNet - Ülkeler Rehberi  giriş sayfasına dönmek için tıklayınız Elektronik posta göndermek için tıklayınız Soru, istek ve önerileriniz için tıklayınız
  DERS 7. Tablolar

<table>...</table>

Bu HTML kodları içinde en çok önem verilen etikettir. Sayfada gözükse de, gözükmese de düzenleme amacıyla hemen hemen her sayfada tablo kullanılır.

<html>
<head>
<title>Tablolar</title>
</head>
<body>
<table width="600" border="0">
<tr>
<td>....</td>
</tr>
</table>
</body>
</html>


Sayfaya bir tablo eklemiş olduk. <table width="600"… tablomuzun genişliğinin 600 piksel olduğunu belirtir. … border="0"> ise tablonun henüz çerçevesiz olduğuna işarettir. <table> etiketinden sonra ilk olarak <tr> etiketiyle ilk satırı oluşturuyoruz. Oluşturmak istediğimiz sütun kadar <td> etiketi yazıyoruz. <td>...</td> etiketleri arasına metin yada grafik koyabiliriz.<td> etiketleri ile sütunları oluşturduktan sonra </tr> etiketi ile oluşturduğumuz satırı bitiriyoruz. İkinci, üçüncü... satırları oluşturmak için aynı yöntemi uyguluyoruz.

<table width="600" border="1" align="center"> Tabloya çerçeve ekledik ve sayfadaki yatay yerini belirledik.

<table border=".." cellpading=".." cellspacing=".." align=".." width=".." height="..">
border parametresi çerçevenin kalınlığını belirtir. cellpadding parametresi hücre içi marj değerini belirtir. cellspacing parametresi hücreler arası marjı belirler. align parametresi tabloyu düşey hizalamada kullanılır, align=left sola, align=right sağa dayalı yapar, align=center ortalar.

<table width="600" border="0" align="center">
<tr>
<td bgcolor="#FF0000">....</td>
</tr>
</table>


Yukarıdaki kodlarla hücreyi kırmızıya boyamış olduk.
<td bgcolor="#FF0000">....</td>
Önceki Sayfa Dersler Sayfası Sonraki Ders

Bağlantılar:

Copyright © AllNet - Ülkeler Rehberi

Hosting Hizmetleri